Dentálna hygiena ako prevencia pred vznikom zubného kazu
Dnes si už nedokážeme predstaviť život bez každodennej hygieny. Pravidelná sprcha alebo kúpeľ, umývanie rúk, vlasov, a, samozrejme, čistenie zubov aspoň dvakrát denne. Avšak, mnoho ľudí nemá dostatok vedomostí o tom, ako správne vykonávať hygienu ústnej dutiny. Aj to je jeden z dôvodov, prečo navštevovať stomatológa pravidelne, a absolvovať dentálnu hygienu, vďaka ktorej možno predísť vzniku zubného kazu, zápalu ďasien či parodontitíte, ako aj mnohým ďalším ošetreniam u stomatológa.
Ak patríte k tým, ktorým sa nepodarilo vyhnúť akémukoľvek problému so zubami, sami dobre viete, aký je to dobrý pocit mať zdravý chrup. Skvelou prevenciou je dentálna hygiena, ktorou často ušetríme desiatky až stovky eur, ktoré by sme inak venovali „oprave“ chrupu. Krásny úsmev je predpokladom zdravého sebavedomia, no zdravé zuby nezískame bez pravidelnej a dôkladnej starostlivosti, o ktorú sa postará práve dentálna hygienička.
Dentálna hygiena je účinná liečebno-preventívna metóda z oblasti modernej stomatológie, a je najefektívnejším spôsobom ako predchádzať zubnému kazu a vzniku ochorení na tkanivách dutiny ústnej.
Cieľom dentálnej hygieny je zamedziť narušeniu tvrdých zubných tkanív, vzniku kazu, ako aj zápalu na tkanivách závesného aparátu zubov (paradontitíde) a zápalu ďasien (gingivitíde). Ako už možno tušíte, príčinou chorôb zubných tkanív je povlak tvorený baktériami, ktoré sa živia zvyškami potravy v ústnej dutine. Pri nedostatočnom odstraňovaní sa povlak hromadií, čo má za následok zápalové ochorenie ďasien a zubné kazy. Dentálnu hygienu vykonáva kvalifikovaný pracovník – dentálna hygienička, ktorá je súčasťou stomatologického tímu.
Čo je hlavnou náplňou práce dentálnej hygieničky?
- K dentálnej hygieničke prichádza pacient sám z vlastnej iniciatívy alebo na odporúčanie lekára.
- Dentálna hygienička pacienta vyšetrí, a na základe toho navrhne postup starostlivosti.
- Začína tým, že informuje pacienta o ochorení, ktoré sa u neho vyskytuje, príčinách vzniku tohto ochorenia, možnostiach liečby, a ako mu predchádzať.
- Ďalším krokom je inštruktáž správnej techniky čistenia zubov. Dentálna hygienička taktiež pomôže pacientovi vybrať vhodné pomôcky a preparáty na ústnu hygienu a správnu zubnú pastu so zreteľom na jednotlivé ťažkosti, ktoré pacienta sužujú.
- Nasleduje odstránenie zubného kameňa, pigmentov a povlaku pomocou ultrazvuku, Graceyho kyriet, škrabky, leštiacich pást, kefiek a pieskovača.
- Súčasťou dentálnej hygieny môže byť aj pieskovanie a čiastočné alebo úplné bielenie zubov.
- V závere ošetrí zuby ochranným fluoridovým preparátom.
Ako často navštevovať dentálnu hygieničku?
Aby sme predchádzali vzniku rôznych ochorení v dutine ústnej a udržali terapeutický výsledok, dentálna hygiena nemôže byť jednorazová záležitosť. Domáca starostlivosť by mala byť pravidelná, a inak to nie je s návštevou dentálnej hygieničky. Vo všeobecnosti sa odporúča navštíviť ju raz za polroka, a v prípade väčších ťažkostí, raz za tri mesiace. Je to individuálne a závisí to od typu ochorenia a zvládania ústnej hygieny samotným pacientom.
Ošetrenie u dentálnej hygieničky nie je bolestivé. Aj keď sa jedná len o prevenciu, dentálnu hygienu by ste určite nemali odkladať, pretože môže odhaliť aj donedávna nepoznaný problém. A nezabúdajte, prevencia, akou je dentálna hygiena šetrí vaše zdravie aj peňaženku. Ak ste si pri čítaní tohto článku uvedomili, že ste už dlhšie neboli na dentálnej hygiene, neváhajte a radšej sa objednajte.