5 najčastejších návykov, ktoré ničia váš úsmev

Aj napriek tomu, že nás pravidelné čistenie zubov sprevádza už od detstva, a s tipmi ako sa starať o ústnu dutinu sa stretávame neustále, nerobíme to vždy správne. Pozrite sa na 5 najčastejších návykov, ktoré ničia náš úsmev a spôsobujú nám nepríjemné ťažkosti. Ak sa týmto návykom budete vyvarovať, vedzte, že sa stav vašich zubov výrazne zlepší.

1. Nepoužívate medzizubné pomôcky

Pravdaže, čistenie zubov dvakrát denne je veľmi dôležité, no mnoho pacientov si neuvedomuje, že používanie medzizubných pomôcok aspoň raz v priebehu dňa, môže zásadne vplývať na udržanie si zdravého úsmevu. Medzizubné pomôcky odstránia z ústnej dutiny zvyšky z jedla, na miestach, kam vlákna zubnej kefky nedosiahnu. V prvých dňoch používania medzizubných pomôcok môžete spozorovať krvácania ďasien. Je to preto, že povlak v medzizubnom priestore vyvolá zápal ďasien, a krvou sa naše telo snaží povlak odplaviť a zapojiť do boja so zápalom imunitné bunky. Preto sa nevzdávajte a s čistením pokračujte. Krvácanie bude každým dňom ustupovať.

5 návykov, ktoré ničia váš úsmev- nepoužívate medzizubné pomôcky

2. Zuby si čistíte v nesprávny čas

Konzumácia kyslých potravín a nápojov, ako sú športové a energetické nápoje, citrusy, víno, ocot alebo paradajky, môže narušiť zubnú sklovinu– rozbrázdi ju, sklovina je slabšia a menej odolná voči mechanickým vplyvom. Ak po pôsobení kyselín na sklovinu následne zapôsobí mechanický podnet, akým je čistenie zubnou kefkou, sklovina sa môže narušiť. To následne odhalí dentín zuba, ktorý nedokáže odolávať pôsobeniu zubného kazu, a tak namiesto dobrého úmyslu, svojim zubom skôr uškodíte. Zuby si preto po konzumácii kyslých jedál a nápojov vypláchnite čistou vodou alebo ústnou vodou s fluoridom, a s čistením zubnou kefkou radšej počkajte aspoň 30 minút.

3. Zubnú kefku nevymieňate dosť často

Opotrebované štetinky zubnej kefky sú nielen neúčinné, ale tiež sú útočiskom škodlivých baktérii, ktoré spôsobujú infekcie. Zubnú kefku by ste správne mali meniť každé tri až štyri mesiace, a v prípade, že ste prekonali ochorenie spôsobené baktériami, odporúčame vám zubnú kefku vymeniť tiež.

5 návykov, ktoré ničia váš úsmev- zubnú kefku nevymieňate

4. Používate domáce recepty na bielenie zubov

Kto by nechcel krásne biele zuby ako perličky? Avšak výsledkom nešetrného bielenia zubov môžu byť natrvalo poškodené ďasná, a tiež zvýšená citlivosť zubov, ako dôsledok poškodenia zubnej skloviny. A preto predtým, ako sa rozhodnete použiť bieliace produkty na doma, poraďte sa so svojim zubným lekárom. Zubný lekár vám poradí ako správne pri ich používaní postupovať, a tiež, akým bieliacim systémom  dosiahnete najlepšie výsledky. Najideálnejšie však bude, ak bielenie zubov zveríte do rúk odborníka.

5 návykov, ktoré ničia váš úsmev domáce bielenie zubov

5. Používate nesprávne zubné pomôcky a techniky čistenia

Príliš tvrdé kefky v kombinácii s agresívnou technikou čistenia zubov môžu spôsobiť nenávratné poškodenie ďasien. Pravdou je, že neexistuje žiadna univerzálna dentálna pomôcka a technika čistenia zubov, pretože potreby každého pacienta sa líšia. Teória, že len tvrdá zubná kefka dokáže dostatočne odstrániť zubný povlak, je dávno vyvrátená. Použite radšej mäkkú zubnú kefku na zuby a  čistite ich jemne pod 45° uhlom krúživými pohybmi. Správne narábať s mäkkou zubnou kefkou vás naučí vaša dentálna hygienička, ktorá taktiež zvolí medzizubné pomôcky ideálne pre vaše ďasná. A čo je najdôležitejšie, naučí vás ako, kedy a s akou pomôckou zatočíte so zubným povlakom.

Skúste tieto škodlivé návyky odstrániť, a sledujte ako sa zmení stav vašej ústnej dutiny a zubov k lepšiemu. V prípade, že vás trápi citlivosť zubov, zápal, krvácanie ďasien, zápach z úst alebo nánosy zubného kameňa a pigmentov, neváhajte ani chvíľku a obráťte sa na pomoc dentálnej hygieničky. Viac o dentálnej hygiene sa dozviete v článku Dentálna hygiena ako prevencia pred vznikom zubného kazu.